WIECZERZA PAŃSKA

Dodał: Marek Skrzypczak | 01.05.2020 r. | Emaus Rzeszów

W najbliższą niedzielę podczas nabożeństwa chcemy uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej obchodzonej w naszych domach. Poniżej przedstawiamy instrukcję, dzięki której będziemy mogli się do niej przygotować:

➢ Przygotuj sobie Biblię

➢ Przygotuj sobie (kup) do Wieczerzy:
- wino czerwone gronowe,
- macę (pieczywo chrupkie),
bułkę drożdżową lub chałkę (można sobie upiec w domu).
Przygotuj talerzyk na elementy chleba oraz kielich na wino (jeżeli nie macie to może być szklaneczka lub inne naczynie).

➢ Przed rozpoczęciem nabożeństwa miej te rzeczy gotowe do udziału podczas nabożeństwa

➢ Bułka lub maca powinna być na talerzyku cała lub we większym kawałku, by podczas Wieczerzy w odpowiednim momencie ją złamać.

➢ Kielich (szklanka) może być jedna i możecie pić z jednego naczynia rodzinnie jeśli tak zechcecie i jeśli będzie to dla was bezpieczne. W innym wypadku przygotujcie tyle kieliszków (szklaneczek) ile was będzie uczestniczyło. Oczywiście przed rozpoczęciem nabożeństwa rozlejcie wino do naczyń.

➢ Wspólne uczestniczymy w Wieczerzy Pańskiej, stosując się poleceń osoby prowadzącej w Zborze (przed ekranem). W domach, tam gdzie są mężczyźni – bracia, oni odpowiadają za przeprowadzenie wieczerzy. Gdzie nie ma braci, robią to siostry.

➢ Czynimy to godnie, w atmosferze modlitwy i radości, dziękując za cudowne zbawienie.

➢ Udział biorą tak jak w Zborze, te osoby, które wyznały Pana Jezusa swoim Zbawicielem poprzez chrzest wiary.

Wasi domownicy mogą uczestniczyć w tym nabożeństwie, jednak wcześniej wytłumaczcie im jak to czynimy w Kościele i kto bierze udział oraz dlaczego. To może wam dać okazję do zaprezentowania Ewangelii i zaleceń Pawła o Wieczerzy Pańskiej - godnym i niegodnym uczestnictwie. (1 Kor.11.20-22, 27-34)

➢ Przygotujmy się w modlitwie do tego czasu, by nie było w nas przeszkód (grzechu, nieprzebaczenia)

➢ Tam gdzie nie będzie możliwości, by z całym Kościołem w jednym czasie uczestniczyć w Wieczerzy wspólnie całą rodziną, możecie to zrobić w innym czasie (np. jeśli ktoś będzie w pracy)

Najważniejszą rzeczą jest duchowy aspekt obchodzenia Wieczerzy Pańskiej. Modlitwa, wdzięczność, ogłaszanie mocy krzyża Jezusa i świadomość, że jest to społeczność duchowa Kościoła, która nas jednoczy poprzez dokonane dzieło Chrystusa. Jest to społeczność ciała – Kościoła. Będziemy odrębnie, a jednak razem!